środa, 21 lutego 2018

Sernik z mrożonymi truskawkami


Składniki:
3 galaretki truskawkowe
1/2 kg zmielonego białego sera
2 łyżki cukru
1 paczka (250 g) biszkoptów
1/2 kg mrożonych truskawek
1 szklanka mleka

Wykonanie:
Zamoczonymi w mleku biszkoptami wykładamy spód blachy i jej boki.
1 galaretkę rozpuszczamy w dwóch szklankach (pojemność szklanki 200 ml) gorącej wody i zostawiamy do ostudzenia.
Pozostałe 2 galaretki i 2 łyżki cukru rozpuszczamy w czterech szklankach (pojemność szklanki 200 ml) gorącej wody. Do rozpuszczonej galaretki dodajemy biały ser i delikatnie mieszamy łyżką do uzyskania jednolitej konsystencji. Tak przygotowaną masę wylewamy na biszkopty.
W masę wciskamy mrożone truskawki tak, żeby wypełniły całą powierzchnię jedna obok drugiej. Mrożone truskawki spowodują szybkie stężenie tej masy i skrócenie czasu wykonania sernika.

Na wierzch wylewamy ostudzoną galaretkę (użyłam zamiast truskawkowej gruszkową) i wstawiamy do lodówki. Po około godzinie/dwóch ciasto jest gotowe do spożycia.

wtorek, 20 lutego 2018

Rzeżucha - doskonała do dekoracji Stołu Świątecznego.



Święta Wielkanocne za pasem. Warto zatem pomyśleć o ładnej dekoracji i wiosennym akcencie.

Do takiej dekoracji świetnie nadaje się rzeżucha. Bardzo łatwo ją wyhodować w domowym zaciszu np. na parapecie kuchennym. Do posiania potrzebujemy jedno opakowanie nasion rzeżuchy, naczynie, które będzie nam służyć za podstawę dekoracji, watę, która będzie stanowiła podłoże dla zielonej "rzeżuchowej łączki" i wodę do jej podlewania. Za oknami śnieg, a pragnienie chociażby odrobiny wiosny w domu może zaspokoić widok rzeżuchy, w której możemy posadowić kurczaczki, baranki, zajączki, kwiatki i cieszyć ich widokiem nasze spragnione oczęta.

W jaki sposób wyhodować tę ozdobną roślinę? Otóż robimy tak. Watę rozkładamy równomiernie w naczyniu przeznaczonym do ułożenia dekoracji, polewamy ją wodą i na tak przygotowane podłoże wysypujemy, pokrywając całą jego powierzchnię nasionka rzeżuchy. Odstawiamy na parapet i codziennie delikatnie, żeby nie wymyć nasion podlewamy. Nasionka bowiem przez cały czas muszą się znajdować na mokrym podłożu. W przeciwnym razie rzeżucha nie wyrośnie.

Do Świąt pozostało odpowiednio dużo czasu na wysiew i wyhodowanie rzeżuchy.
Wspomnę również, że oprócz tych dekoracyjnych, ta roślina ma również walory smakowe i odżywcze. Zawiera jod, witaminę A, B1, B2, E, PP, siarkę, chrom, potas, mangan, magnez i wapń.
Jakiś czas temu okazało się, że mam niedokrwistość pomyślałam więc, że warto wspomóc się naturalnymi sposobami i wrócić do dawnego zwyczaju i posiać na Święta rzeżuchę nie tylko ze względu na wygląd, ale również i właściwości, jakie zawiera w sobie ta znana w Polsce od XV wieku roślina.

Na zakończenie powiem, że smak rzeżuchy lubię, jej zapach mi nie przeszkadza mimo intensywności, ale są osoby, którym zarówno zapach jak i jej smak nie będzie odpowiadał. Cóż? Bywa... :)

Wszystkim gustującym w robieniu tego typu dekoracji życzę udanej hodowli i zadowolenia z osiągniętych efektów...

Paszteciki "zielona oliwka"



Paszteciki podaje się z barszczem czerwonym jako ciepłą przekąskę. Ich zaleta to łatwy i dość szybki sposób przygotowania. Paszteciki z mojego przepisu są delikatne i mają lekko zielone zabarwienie. W jaki sposób je zrobić? W sumie to można powiedzieć, że w bardzo prosty.

Składniki na farsz:
1 podwójna pierś z kurczaka
1 średnia cebula
2 ząbki czosnku
1/2 kostki masła
4 łyżki oleju z dyni
włoszczyzna (ilość wg uznania)
1/4 szklanki wywaru z mięsa i warzyw
pieprz, sól do smaku

Wykonanie:
Mięso z warzywami i przyprawami gotujemy do miękkości, a następnie wyjmujemy je na talerz. Masło roztapiamy na patelni, dodajemy do niego pokrojoną w kostkę cebulę i czosnek. Smażymy do czasu, aż się zeszklą. Ostudzone mięso kroimy w drobną kostkę, wrzucamy do cebuli i czosnku, dodajemy olej z dyni, wywar, przyprawy i wszystko razem podsmażamy dokładnie mieszając. Kiedy farsz uzyska lekko wilgotną, jednolitą konsystencję wyjmujemy go na talerz i pozostawiamy do wystudzenia.

Składniki na ciasto:
1/2 kg mąki
1/2 kostki masła
1/4 szklanki oleju
1 jajko
100 g kwaśniej śmietany
1 łyżka drożdży instant
1/2 łyżeczki soli, zioła prowansalskie do smaku

Wykonanie pasztecików:
Wszystkie składniki łączymy w misce i zagniatamy z nich ciasto, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Masę rozwałkowujemy, rozkładamy na niej równomiernie (ok. 2 cm od brzegu) farsz. Farsz zakrywamy ciastem i tak utworzony rulon odkrawamy nożem od pozostałej części ciasta. Następnie rulon dzielimy i kroimy go na równe części, każda szerokości ok. 4 centymetrów (czynność powtarzamy do wykorzystania ciasta i farszu). Przygotowane paszteciki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do rozgrzanego do 180 stopni piekarnika na 30 min. Po tym czasie wyjmujemy je i gotowe.

Paszteciki można też formować w inny sposób. Tym razem właśnie tak zrobiłam. Krawędzie każdego z wyciętych prostokątów zaciskamy palcami i lekko je zawijamy do środka. Robi się to podobnie jak w przypadku formowania pierogów.

Nie smarowałam pasztecików przed włożeniem do piekarnika białkiem z jajka, ale można tak zrobić, wówczas po upieczeniu będę lekko błyszczące.

poniedziałek, 19 lutego 2018

Gołąbki bez zawijania



Bardzo lubię gołąbki, ale to zawijanie w liście kapusty jest dla mnie irytujące. Znalazłam zatem alternatywę - gołąbki bez zawijania. Można je podawać z ziemniakami, kaszami lub jako samodzielne danie. Dobrze smakują z sosem pomidorowym, pieczarkowym lub czosnkowym. Jak je zrobić? Oto przepis.

Składniki:
1/2 niedużej główki białej kapusty
2 torebki ryżu
0,75kg mięsa mielonego z indyka
3 jajka
1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
mąka pszenna
olej (używam ryżowego)
pieprz, sól do smaku
bulion

Wykonanie:
Kapustę pokroić w drobną kostkę, wrzucić do garnka, zalać gotowaną wodą i gotować pod przykryciem do miękkości. Ryż podobnie jak kapustę zalać wrzątkiem i gotować na wolnym ogniu przez około 15 min. Po wystudzeniu kapustę odsączoną z wody, ryż, mięso mielone, jajka, mąkę ziemniaczaną, przyprawy dokładnie wymieszać. Następnie formując z masy gołąbki, obtoczyć je w mące pszennej i układać na patelni z rozgrzanym olejem. Po zrumienieniu z jednej i drugiej strony przełożyć je do garnka, zalać wcześniej przygotowanym bulionem (robię go wykorzystując liście z selera i pora, które zalewam wodą i gotuję je z dodatkiem soli, pieprzu i odrobiną ostrej papryki) i gotować na wolnym ogniu przez około 30 min.
  
W międzyczasie przygotowuję sos pomidorowy.

Składniki na sos:
1 puszka pomidorów lub słoiczek przecieru pomidorowego zrobionego ze świeżych pomidorów
200ml śmietany 18%
1 cebula
olej
sól, pieprz ziołowy, ostra papryka, drobno posiekana pietruszka, 1 łyżka mąki

Wykonanie sosu:
Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę, zeszklić na oleju, dodać pomidory, przyprawy i zagotować. Następnie wlać śmietanę rozmieszaną z wodą, mąką i ponownie zagotować. Na koniec dodać poszatkowaną nać pietruszki zamieszać i gotowe.

Tak przyrządzone gołąbki, ułożone na półmisku, polane sosem pomidorowym i posypane nacią pietruszki są gotowe do padania... :)